Kdo Tě hlídá, když ne já … Kdo Tě líbá?

S příchodem dítěte začneme chtě/nechtě přemýšlet i nad věcmi, které by nás dříve nenapadly. Pokud pro Vás doteď bylo olizování od psa na denním pořádku, věřte tomu, že po narození miminka začnete více přemýšlet i nad touto skutečností. Pokud je Váš pes zvyklý na to Vás olizovat, je velká pravděpodobnost, že toto chování bude projevovat i směrem k Vašemu dítěti. Nehledě na to, že pro psa se jedná o jednu z forem komunikace.

Často se pak setkávám s dotazem, jestli mám nebo nemám nechat své miminko nebo i již větší dítě olizovat. Odpověď na tuto otázku ale není tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Existuje zde totiž mnoho proměnných. A hlavně, tohle je věc, kterou si každý rodič musí rozhodnout sám.

Osobně bych nenechávala a ani nenechávám své děti olizovat od cizích psů. Nikdy totiž nevíte, co před chvilkou daný pes jedl nebo v jakém stavu je jeho dutina ústní. Co se týče našeho vlastního psa, jelikož se jedná o hodně kontaktní plemeno (stafordšírský bulteriér), rozhodně ji v olizování nebráním. S příchodem dítěte jsem ale zavedla do péče o ni další kritérium, kterému jsem dříve nevěnovala takovou pozornost.

Psi trpí obdobnými problémy jako lidé

Stejně jako u lidí, i u psů se po každém jídle na zubech usazuje plak, který dříve či později může vést ke zdravotním komplikacím. Jelikož pes si nečistí pravidelně zuby, plak se na jeho zubech usazuje a postupně se mění v kámen. Následkem jeho usazování na zubech může docházet ke vzniku paradontózy, která vede k vypadávání zubů. Kromě toho ale je dutina ústní psa také velmi náchylná na vznik infekcí, kterými později pes může ohrozit i naše děti.

Nepříjemný zápach z úst je tím nejmenším problémem

Právě zubní plak a následný kámen je příčinou vzniku nepříjemného zápachu, který můžeme z tlamy našeho psa cítit. Aby k němu nedocházelo, nebo byl v co nejmenší míře, je zapotřebí o chrup psa pravidelně pečovat.

Až 85% psů ve věku nad 4 roky trpí onemocněním dutiny ústní

Jak správně pečovat o ústní dutinu psa

Abychom si mohli být jisti, že je dutina ústní našeho psa v pořádku, je zapotřebí o ni pravidelně pečovat. Ideálně podobným způsobem, jako se staráme o tu svoji. Pro dokonale čistý chrup psa se doporučuje mu pravidelně čistit zuby, ideálně každý den po večerním krmení a to za pomoci kvalitního dětského kartáčku na zuby. Pro některé psy může být problém kartáček tolerovat, můžeme tedy začít tím, že mu zuby budeme čistit pastou nanesenou na prstech. I při výběru pasty musíme být obezřetní, je zapotřebí zakoupit speciální zubní pastu pro psy.

Stav chrupu psa můžeme podpořit také doplňky stravy. Pozitivní vliv na dutinu ústní má mořská řasa, která díky svému složení dokáže odbourávat plak a snížit zápach z úst. Sáhnout ale můžeme také po ústní vodě pro psy, nebo psích pamlscích. Ty mají specifický tvar, který zuby čistí a zabraňuje tak usazování zubního plaku. Kromě toho některé pamlsky mají také speciální složení a obsahují látky, které se na rozpouštění zubního plaku podílí. K dostání jsou také dentální hračky, které mají opět specifickou strukturu, která zuby mechanicky čistí. Pokud ale již je u psa vytvořen zubní kámen, neporadíme si s ním jinak než za pomoci veterinárního lékaře a ošetření chrupu ultrazvukem. Jedná se o krátký zákrok, který je ale prováděn v narkóze. Preventivně je ale možné navštěvovat dentální hygienu pro psy, toto ošetření je ale vhodné jen za určitých podmínek (ideálním řešením je nají si specializované pracoviště ve Vašem okolí).

Jak bojovat se zubním plakem a zápachem z úst psa

  • Pravidelné čištění zubů
  • Přidání mořské řasy do stravy
  • Ústní voda pro psy
  • Krmivo speciálně navržené pro péči o chrup (dental care)
  • Pamlsky na dentální hygienu
  • Preparáty podporující péči o dutinu ústní (oleje)
  • Hračky určené pro dentální hygienu
  • Pravidelné návštěvy dentální hygieny pro psy
  • Ultrazvukové ošetření u veterinárního lékaře

Při preventivní péči je ideálním řešením uvedené metody kombinovat. Berte v potaz, že veškeré uvedené metody jsou podpůrnými prostředky. Mechanické odstraňování zubního plaku je nenahraditelné.

Jak poznám, že má můj pes problém se zuby

  • Zápach z úst
  • Krvácení dásní
  • Odmítání pozření potravy
  • Nadměrné slinění
  • Rychlé hltání potravy (pes potravu polyká, nekouše)
  • Náklon hlavy na stranu při konzumaci potravy