Poradna

V první řadě Vám moc gratuluji k radostné zprávě. Je dobře, že si uvědomujete, že ro pejska nastane v životě velká změna. Během těhotenství je možné pejska na příchod nového člena rodiny postupně připravit, změna pro něho poté nebude tak velká a psychicky bude celou situaci snášet mnohem lépe. I pro Vás bude společný trénink uklidněním, že situaci, která brzy nastane, společně zvládnete. Na toto obsáhlé téma mám pro Vás připravený speciální webinář, společně s aktivitami. Pokud řešíte nějaký specifický problém, je tké možno využít individuální konzultace.

Důvodů, proč k tomu došlo, může být hned několik. Je zapotřebí se nejprve zamyslet nad příčinou toho, proč pes musel tento druh komunikace použít. Z jeho strany se jedná o varování, kterým se nám snaží říct, že situace, ve které se nachází, mu není příjemná. Je dobré, že jsme si vrčení všimli, chybou by ale bylo za něj psa potrestat. Pes nám dává najevo, že mu situace není příjemná a druhého účastníka tak žádá o to, aby se svým chováním přestal. Pokud naše dítě ještě není dostatečně staré a informované na to, aby bylo schopné situaci vyhodnotit, je zapotřebí, aby zasáhl dospělý. V dané situaci není dobré psa potrestat, ale spíše se zaměřit na chování dítěte. Potrestáním psa za tento varovný signál bychom se snadno mohli dostat do situace, že příště již varovně vrčet nebude, ale přistoupí rovnou k obranné akci, například kousnutí.

 

děkuji Vám za Váš dotaz. Nepíšete, jak moc je stará dcera, tedy jak moc můžete korigovat její chování vůči pejskovi. Vrčení, i když to tak na první pohled nevypadá, totiž ze strany psa není vůbec špatná reakce. Váš pejsek pouze ukazuje na to, že se mu tento styl hry již nelíbí a je na Vás, jakožto na dospělé osobě, abyste zasáhla.

 

Každopádně Vám nedoporučuji pejska nijak za vrčení trestat. Naopak. Jak uvádím, pejsek tím varuje. Vlastně Vám říká, že mu daná situace není příjemná a rád by ji nějak ukončil. A v tu chvíli byste měla zasáhnout Vy. Usměrnit v tomto případě dceru, vysvětlit jí, že pejskovi toto není příjemné a psovi dát šanci ze situace odejít na klidné místo.

 

Ne každému psovi je příjemná přítomnost dítěte. Bývá to způsobeno nejen tím, že projevy dětí jsou často hlasité, ale i tím, že děti moou být pro psa nečitelní a zbrklí. Pokud chcete, aby Váš pes měl s dítětem kladný vztah, je zapotřebí na něm pracovat a podpořit tento vztah. K tomu moou přispět aktivity, kterým se podrobně věnuji na svém instagramovém účtu. Kromě toho je také zapotřebí, aby se Vaše dítě naučilo respektovat přání psa a ve chvíli, kdy o interakci nestojí, jej nechalo v klidu.

Samozřejmě. A existuje jich hned několik. Pro více informací Vám doporučuji se podívat na můj instagram, kromě samotné problematiky soužití Pes-Dítě se věnuji také společným aktivitám. I ty přizpůsobuji věku dítěte tak, aby to byla zábava pro něj i pro psa, ale zároveň, aby to bylo bezpečné. Stejně jako jejich vzájené soužití, i jejich společné aktivity mají určitá pravidla, která je dobré dodržovat.

V první chvíli je zapotřebí si uvědomit, že pro psa je nástup dítěte do školky (a pravděpodobně i Váš nástup do práce) opět velkou životní změnou. Ideální je, jej na ni předem připravit, často se ale stává, že Vás tato situace opravdu překvapí, protože předem nepředpokládáte, že by mohla nastat. I tento problém se dá řešit, zde ale bude mnohem lepší individuální konzultace. Projevy psa se totiž mohou velmi lišit, stejně jako skutečné důvody, proč se najednou uchyluje k chování, které Vám nevyhovuje. Pokud takový problém řešíte, můžete mě kontaktovat a společně se pokusíme Váš problém vyřešit.