Piškot sem, piškot tam a najednou koukám, já doma kouli mám

… aneb jak si poradit s tím, že mám doma najednou psa s nadváhou

Jedná se o situaci, která může nastat mnohem snadněji a rychleji, než se Vám vlastně může zdát. A na mateřské dovolené to není nic neobvyklého. Může se jednat o nižší aktivitu psa po Vašem porodu a během šestinedělí (menší míra procházek, větší množství pamlsků nebo velkých odměn), menší počet procházek během dne (složitá koordinace pes-dítě-kočárek) nebo zapojení do výcviku Vašeho potomka (více pamlsků, více odměn). Anebo bohatě stačí to, že necháte psa, aby dojídal po dítěti nedojedené obědy nebo dítě, aby psa odměňovalo a dělilo se s ním o svoje piškoty a sušenky. Prostě a jednoduše malá pár malých chvilek, pár nenápadných faktorů, které se ve výsledném měřítku sesčítají a po zahradě se Vám najednou kutálí kulička, který připomíná Vašeho kdysi štíhlého a sportovního psa.

Situace již nastala, s tím nic nenaděláme. Teď si musíme poradit s tím, jak ji vyřešit. A těch možností je naštěstí hned několik. Nejprve se ale pojďme podívat na to, jak si potvrdíme, že náš pes má skutečně problém s nadváhou. I zde máme několik možností – možná Vás překvapí, které z nich jsou skutečným ukazateli problémů s hmotností.

 • Vážení – jako nejjednodušší se jeví možnost psa zvážit a toto číslo porovnat s údajem z doby nedávné nebo s plemenným standardem, který udává ideální váhové rozmezí daného plemene. Možná budete překvapeni, ale právě toto je nejméně efektivní způsob posouzení, jestli má náš pes opravdu problém. Tak, jako se říká, že věk je jen číslo – i hmotnost je pouze číslo, které nám toho vlastně moc neříká.
 • Pohled – jednoduchá a rychlá metoda. Prostě a jednoduše, kouknu a vidím. Stejně jako si u sebe samotného všimnete, že se Vám zakulacuje bříšku, i na psovi lze poznat, že se trochu zvětšil. Pokud požadujete odbornější a přesnější pohled, je dobré se na psa podívat z vrchu. Oblast ramen a kyčlí by měla být širší, než je jeho oblast před pánevními končetinami – břicho. Jednoduše řečeno, měli bychom na psovi snadno poznat jeho štíhlý pas (stavba psa se liší dle plemene).
 • Posouzení vrstvy tuku, pohmat – ideální možnost. Jedná se o nejlepší způsob, kterým posoudíte aktuální kondici psa. Vrstvu jeho tuku můžeme kontrolovat na žebrech, v jeho slabinách nebo na hřbetu. Optimálním místem, které nám podá nejpřesnější údaj, jsou právě jeho žebra. U psa v kondici bychom měli bez problému jeho žebra cítit již při pouhém hlazení.

Pokud si ale nejste jistí, jak na tom se svým psem jste, navštivte veterinárního lékaře. Na tuto otázku Vám dokáže během chvilky snadno odpovědět a probere s Vámi i nejlepší možnost, jak psa dostat zpět na ideální váhu. My se na ně teď společně podíváme.

 • Snížení krmné dávky – nejjednodušší metodou, jak dostat psa zpět do formy, je kombinace nižší krmné dávky a zvýšení pohybu. Zde je ale zapotřebí kontrolovat, aby pes dostával v krmivu dostatek živin a abychom na to šli postupně – naším cílem není psa vyhladovět a fyzicky ztrhat, ale vrátit jej do kondice.
 • Zvýšení společného pohybu – jak již bylo zmíněno, ideální je kombinace méně jídla, více pohybu. Ale i zde je zapotřebí postupovat opatrně a hlavně postupně. Pokud najednou, po dvou měsících nic nedělání, vytáhneme psa na túru dlouhou 10 kilometrů, způsobíme více škody než užitku. Proto je lepší začít krátkými procházkami, které budeme postupně prodlužovat.
 • Cvičení – to, co Vám rozhodně ve Vaší snaze může pomoci, je také cvičení se psem. Jedná se o zábavnou aktivitu, do které můžete od určitého věku zapojit i Vašeho potomka a naučit ho tak, kdy pejska odměňujeme, proč a za co.
 • Krmivo se sníženým obsahem tuku – abychom měli zajištěné, že náš pes v krmivu dostane vše, co potřebuje, můžeme sáhnout po nízkokalorické stravě. Ta je speciálně navržena tak, aby pokryla jeho denní potřeby, ale zároveň zajistila, že pes bude postupně, kontrolovaně hubnout
 • Veterinární dieta – pokud je i přesto zapotřebí hubnutí uspíšit, je dobré zvolit specializovanou dietu, která je navržena přímo odborníky. Takovou stravu a její vhodnost ale předem doporučuji konzultovat s veterinárním lékařem.

A co verze, že psa takto necháme, protože vypadá, že se ve svém novém, tučném těle cítí spokojeně. Tato možnost je rozhodně ta nejhorší, kterou mžete zvolit. Vyšší tělesná hmotnost a obezita má negativní dopad nejen na fyzický stav psa, ale i na ten psychický. Kromě nadměrné zátěže pohybového aparátu působí negativně také na ledviny, játra, srdce a dýchací soustavu. Kromě toho ve chvíli, kdy se Vaše dítě začne pohybovat, Váš pes si s ním může užít spoustu aktivní zábavy a rozhodně mu na jeho psychické pohodě nepřidá to, když se bude jen smutně dívat na dovádějící dítě a nebude se moci zvednout ze země. Obezitou se také výrazným způsobem zkracuje délka a kvalita života Vašeho psího miláčka.

A trochu čísel nakonec?

 • Pes je klasifikován jako obézní ve chvíli, kdy jeho tělesná hmotnost přesáhne o 15 % až 20 % jeho hmotnost ideální
 • Optimální rychlost hubnutí je 1 – 2 % týdně z jeho aktuální váhy.
 • Podle statistik trpí obezitou nebo nadváhou každý pátý pes chovaný v domácnostech.

Článek se nezabývá problémem s obezitou ze zdravotních důvodů. V tomto případě platí jiná režimová omezení a je zapotřebí konzultace s veterinárním lékařem.