Blog

Kdo Tě hlídá, když ne já … Kdo Tě líbá?

S příchodem dítěte začneme chtě/nechtě přemýšlet i nad věcmi, které by nás dříve nenapadly. Pokud pro Vás doteď bylo olizování od psa na denním pořádku, věřte tomu, že po narození miminka začnete více přemýšlet i nad touto skutečností. Pokud je Váš pes zvyklý na to Vás olizovat, je velká pravděpodobnost, že toto chování bude projevovat i směrem k Vašemu dítěti. Nehledě na to, že pro psa se jedná o jednu z forem komunikace.

Často se pak setkávám s dotazem, jestli mám nebo nemám nechat své miminko nebo i již větší dítě olizovat. Odpověď na tuto otázku ale není tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Existuje zde totiž mnoho proměnných. A hlavně, tohle je věc, kterou si každý rodič musí rozhodnout sám.

Osobně bych nenechávala a ani nenechávám své děti olizovat od cizích psů. Nikdy totiž nevíte, co před chvilkou daný pes jedl nebo v jakém stavu je jeho dutina ústní. Co se týče našeho vlastního psa, jelikož se jedná o hodně kontaktní plemeno (stafordšírský bulteriér), rozhodně ji v olizování nebráním. S příchodem dítěte jsem ale zavedla do péče o ni další kritérium, kterému jsem dříve nevěnovala takovou pozornost.

Psi trpí obdobnými problémy jako lidé

Stejně jako u lidí, i u psů se po každém jídle na zubech usazuje plak, který dříve či později může vést ke zdravotním komplikacím. Jelikož pes si nečistí pravidelně zuby, plak se na jeho zubech usazuje a postupně se mění v kámen. Následkem jeho usazování na zubech může docházet ke vzniku paradontózy, která vede k vypadávání zubů. Kromě toho ale je dutina ústní psa také velmi náchylná na vznik infekcí, kterými později pes může ohrozit i naše děti.

Nepříjemný zápach z úst je tím nejmenším problémem

Právě zubní plak a následný kámen je příčinou vzniku nepříjemného zápachu, který můžeme z tlamy našeho psa cítit. Aby k němu nedocházelo, nebo byl v co nejmenší míře, je zapotřebí o chrup psa pravidelně pečovat.

Až 85% psů ve věku nad 4 roky trpí onemocněním dutiny ústní

Jak správně pečovat o ústní dutinu psa

Abychom si mohli být jisti, že je dutina ústní našeho psa v pořádku, je zapotřebí o ni pravidelně pečovat. Ideálně podobným způsobem, jako se staráme o tu svoji. Pro dokonale čistý chrup psa se doporučuje mu pravidelně čistit zuby, ideálně každý den po večerním krmení a to za pomoci kvalitního dětského kartáčku na zuby. Pro některé psy může být problém kartáček tolerovat, můžeme tedy začít tím, že mu zuby budeme čistit pastou nanesenou na prstech. I při výběru pasty musíme být obezřetní, je zapotřebí zakoupit speciální zubní pastu pro psy.

Stav chrupu psa můžeme podpořit také doplňky stravy. Pozitivní vliv na dutinu ústní má mořská řasa, která díky svému složení dokáže odbourávat plak a snížit zápach z úst. Sáhnout ale můžeme také po ústní vodě pro psy, nebo psích pamlscích. Ty mají specifický tvar, který zuby čistí a zabraňuje tak usazování zubního plaku. Kromě toho některé pamlsky mají také speciální složení a obsahují látky, které se na rozpouštění zubního plaku podílí. K dostání jsou také dentální hračky, které mají opět specifickou strukturu, která zuby mechanicky čistí. Pokud ale již je u psa vytvořen zubní kámen, neporadíme si s ním jinak než za pomoci veterinárního lékaře a ošetření chrupu ultrazvukem. Jedná se o krátký zákrok, který je ale prováděn v narkóze. Preventivně je ale možné navštěvovat dentální hygienu pro psy, toto ošetření je ale vhodné jen za určitých podmínek (ideálním řešením je nají si specializované pracoviště ve Vašem okolí).

Jak bojovat se zubním plakem a zápachem z úst psa

  • Pravidelné čištění zubů
  • Přidání mořské řasy do stravy
  • Ústní voda pro psy
  • Krmivo speciálně navržené pro péči o chrup (dental care)
  • Pamlsky na dentální hygienu
  • Preparáty podporující péči o dutinu ústní (oleje)
  • Hračky určené pro dentální hygienu
  • Pravidelné návštěvy dentální hygieny pro psy
  • Ultrazvukové ošetření u veterinárního lékaře

Při preventivní péči je ideálním řešením uvedené metody kombinovat. Berte v potaz, že veškeré uvedené metody jsou podpůrnými prostředky. Mechanické odstraňování zubního plaku je nenahraditelné.

Jak poznám, že má můj pes problém se zuby

  • Zápach z úst
  • Krvácení dásní
  • Odmítání pozření potravy
  • Nadměrné slinění
  • Rychlé hltání potravy (pes potravu polyká, nekouše)
  • Náklon hlavy na stranu při konzumaci potravy

Piškot sem, piškot tam a najednou koukám, já doma kouli mám

… aneb jak si poradit s tím, že mám doma najednou psa s nadváhou

Jedná se o situaci, která může nastat mnohem snadněji a rychleji, než se Vám vlastně může zdát. A na mateřské dovolené to není nic neobvyklého. Může se jednat o nižší aktivitu psa po Vašem porodu a během šestinedělí (menší míra procházek, větší množství pamlsků nebo velkých odměn), menší počet procházek během dne (složitá koordinace pes-dítě-kočárek) nebo zapojení do výcviku Vašeho potomka (více pamlsků, více odměn). Anebo bohatě stačí to, že necháte psa, aby dojídal po dítěti nedojedené obědy nebo dítě, aby psa odměňovalo a dělilo se s ním o svoje piškoty a sušenky. Prostě a jednoduše malá pár malých chvilek, pár nenápadných faktorů, které se ve výsledném měřítku sesčítají a po zahradě se Vám najednou kutálí kulička, který připomíná Vašeho kdysi štíhlého a sportovního psa.

Situace již nastala, s tím nic nenaděláme. Teď si musíme poradit s tím, jak ji vyřešit. A těch možností je naštěstí hned několik. Nejprve se ale pojďme podívat na to, jak si potvrdíme, že náš pes má skutečně problém s nadváhou. I zde máme několik možností – možná Vás překvapí, které z nich jsou skutečným ukazateli problémů s hmotností.

  • Vážení – jako nejjednodušší se jeví možnost psa zvážit a toto číslo porovnat s údajem z doby nedávné nebo s plemenným standardem, který udává ideální váhové rozmezí daného plemene. Možná budete překvapeni, ale právě toto je nejméně efektivní způsob posouzení, jestli má náš pes opravdu problém. Tak, jako se říká, že věk je jen číslo – i hmotnost je pouze číslo, které nám toho vlastně moc neříká.
  • Pohled – jednoduchá a rychlá metoda. Prostě a jednoduše, kouknu a vidím. Stejně jako si u sebe samotného všimnete, že se Vám zakulacuje bříšku, i na psovi lze poznat, že se trochu zvětšil. Pokud požadujete odbornější a přesnější pohled, je dobré se na psa podívat z vrchu. Oblast ramen a kyčlí by měla být širší, než je jeho oblast před pánevními končetinami – břicho. Jednoduše řečeno, měli bychom na psovi snadno poznat jeho štíhlý pas (stavba psa se liší dle plemene).
  • Posouzení vrstvy tuku, pohmat – ideální možnost. Jedná se o nejlepší způsob, kterým posoudíte aktuální kondici psa. Vrstvu jeho tuku můžeme kontrolovat na žebrech, v jeho slabinách nebo na hřbetu. Optimálním místem, které nám podá nejpřesnější údaj, jsou právě jeho žebra. U psa v kondici bychom měli bez problému jeho žebra cítit již při pouhém hlazení.

Pokud si ale nejste jistí, jak na tom se svým psem jste, navštivte veterinárního lékaře. Na tuto otázku Vám dokáže během chvilky snadno odpovědět a probere s Vámi i nejlepší možnost, jak psa dostat zpět na ideální váhu. My se na ně teď společně podíváme.

  • Snížení krmné dávky – nejjednodušší metodou, jak dostat psa zpět do formy, je kombinace nižší krmné dávky a zvýšení pohybu. Zde je ale zapotřebí kontrolovat, aby pes dostával v krmivu dostatek živin a abychom na to šli postupně – naším cílem není psa vyhladovět a fyzicky ztrhat, ale vrátit jej do kondice.
  • Zvýšení společného pohybu – jak již bylo zmíněno, ideální je kombinace méně jídla, více pohybu. Ale i zde je zapotřebí postupovat opatrně a hlavně postupně. Pokud najednou, po dvou měsících nic nedělání, vytáhneme psa na túru dlouhou 10 kilometrů, způsobíme více škody než užitku. Proto je lepší začít krátkými procházkami, které budeme postupně prodlužovat.
  • Cvičení – to, co Vám rozhodně ve Vaší snaze může pomoci, je také cvičení se psem. Jedná se o zábavnou aktivitu, do které můžete od určitého věku zapojit i Vašeho potomka a naučit ho tak, kdy pejska odměňujeme, proč a za co.
  • Krmivo se sníženým obsahem tuku – abychom měli zajištěné, že náš pes v krmivu dostane vše, co potřebuje, můžeme sáhnout po nízkokalorické stravě. Ta je speciálně navržena tak, aby pokryla jeho denní potřeby, ale zároveň zajistila, že pes bude postupně, kontrolovaně hubnout
  • Veterinární dieta – pokud je i přesto zapotřebí hubnutí uspíšit, je dobré zvolit specializovanou dietu, která je navržena přímo odborníky. Takovou stravu a její vhodnost ale předem doporučuji konzultovat s veterinárním lékařem.

A co verze, že psa takto necháme, protože vypadá, že se ve svém novém, tučném těle cítí spokojeně. Tato možnost je rozhodně ta nejhorší, kterou mžete zvolit. Vyšší tělesná hmotnost a obezita má negativní dopad nejen na fyzický stav psa, ale i na ten psychický. Kromě nadměrné zátěže pohybového aparátu působí negativně také na ledviny, játra, srdce a dýchací soustavu. Kromě toho ve chvíli, kdy se Vaše dítě začne pohybovat, Váš pes si s ním může užít spoustu aktivní zábavy a rozhodně mu na jeho psychické pohodě nepřidá to, když se bude jen smutně dívat na dovádějící dítě a nebude se moci zvednout ze země. Obezitou se také výrazným způsobem zkracuje délka a kvalita života Vašeho psího miláčka.

A trochu čísel nakonec?

  • Pes je klasifikován jako obézní ve chvíli, kdy jeho tělesná hmotnost přesáhne o 15 % až 20 % jeho hmotnost ideální
  • Optimální rychlost hubnutí je 1 – 2 % týdně z jeho aktuální váhy.
  • Podle statistik trpí obezitou nebo nadváhou každý pátý pes chovaný v domácnostech.

Článek se nezabývá problémem s obezitou ze zdravotních důvodů. V tomto případě platí jiná režimová omezení a je zapotřebí konzultace s veterinárním lékařem.

těhotenství a pes

Psi a těhotenství. Jak to ve skutečnosti je?

Možná Vás tato otázka napadla už dříve, možná je pro Vás naopak právě teď až moc aktuální. Těšíte se na příchod nového člena rodiny, ale zároveň na svém psovi pozorujete změnu v chování. Co je s ním? Rozumí tomu, že jsem těhotná? Chápe, co těhotenství znamená?

Průzkumy hovoří jasně

Tímto tématem se zabývalo několik průzkumů, žádný z nich ale nepotvrdil, že by pes skutečně dokázal rozpoznat těhotenství. Asi si teď říkáte, že pes je přeci schopen poznat rakovinu nebo blížící se epileptický záchvat. Tak proč by to s těhotenstvím mělo být jinak? Základní rozdíl a vlastně i problém je v tom, že na to je daný jedinec řádně vycvičen. Takže za předpokladu, že bychom psa cíleně cvičili na specifický pach, který mají těhotné ženy, je možné, že by byl schopen graviditu rozpoznat. To ale není případ běžného života.

Můj pes se ale změnil

I přesto, že jsem Vám nyní zcela logicky odůvodnila a vysvětlila, že pes Vaše těhotenství nepozná, nesouhlasíte se mnou. I to je zcela pochopitelné. Sami totiž vidíte, že Váš pes se najednou chová jinak, možná je více přítulný, možná právě naopak. Ale k nějaké změně u něho došlo a vy ji prokazatelně vidíte. Samozřejmě. Ke změně totiž došlo i u Vás.

A v tom celém je „zakopaný pes“. Váš pes jednoduše reaguje na Vaší změnu chování. A to nejen na změnu nálad, ale i na jiné držení těla.

Jakou změnu chování tedy u svého psa v těhotenství očekávat?
  • naše ochrana před okolím, ostatními členy rodiny
  • závislost psa, nemožnost odejít bez něho ani na záchod
  • přehnaná míra vzrušení, více štěkání
  • nespolupráce, nedůvěra ve změnu, neochota pracovat
  • vyšší frekvence močení, značení míst
  • ničení nových věcí přinesených do domu
  • touha ležet na rostoucím břiše
  • a nebo třeba také vůbec nic
Jak svého psa na příchod dalšího člena rodiny připravit?

To je věc, se kterou Vám mohu rozhodně pomoci! Pokud chcete vědět, co je dobré udělat před příchodem miminka a na jaké změny je dobré Vašeho psa připravit, podívejte se aktuální nabídku webinářů, mezi nimi je i ten, který se právě na těhotenství specializuje.

Pokud řešíte nějaký akutní problém, se kterým si nevíte rady nebo chcete celou situaci probrat individuálně, kontaktujte mě. Nabízím také možnost individuálních konzultací, kde s Vámi celou situaci ráda proberu a společně se podíváme na možná řešení.